برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
فیلتر توسط
فیلتر توسط
قیمت
  • 2,280,000 تومان - 13,000,000 تومان

موجود بودن

توپ تنه دوچرخه

فیلتر توسط

یکی از قطعات دوچرخه، که بیشتر دوچرخه سواران نسبت به آن اطلاعات کمی دارند، توپی تنه دوچرخه می‌باشد. در واقع بیشتر افراد حتی این مورد را نمی‌دانند که نوع، شکل و سایز این قطعه چگونه است. این قطعه که به اختصار به آن BB گفته می‌شود، ساختاری مشابه بلبرینگ دارد و طبق قامه‌ها به دور آن می‌چرخند. دامنه انتخاب توپی تنه‌های دوچرخه، در سال‌های اخیر، افزایش بیشماری داشته است، به طوری که این گونه برداشت می‌شود، هر ساله این قطعه از دوچرخه، در اشکال و استانداردهای متفاوتی تولید و به بازار عرضه می‌شود. با اینکه این قطعه، نیاز به توجه زیادی ندارد و اکثریت افراد نسبت به آن اطلاعات کمی دارند، اما هنگامی که کارکرد دوچرخه با اختلال روبرو شود، می‌تواند باعث خرابی آن در جاده و یا مسیرهای دوچرخه سواری شود و مشکلاتی را برای دوچرخه سوار ایجاد نماید. 

در این مقاله سعی بر این داریم که اطلاعات جامعی در مورد توپی تنه دوچرخه در اختیار شما دوچرخه سواران و همراهان گرامی قرار دهیم. امیدواریم مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد. با ما همراه باشید.

توپی تنه دوچرخه چیست؟

- یکی از قطعات دوچرخه توپی تنه است که یکی از بخش‌های مهم اجزای محرکه دوچرخه می‌باشد. 

- این قطعه از دوچرخه از یک پوسته خارجی و دو ست بلبرینگ و یا ساچمه و میل لنگ داخلی، به طوری که آزادانه بتواند به چرخش درآید، تشکیل شده است. 

- توپی تنه دوچرخه، طبق قامه و چرخ‌ دنده‌های جلو دوچرخه را به بدنه دوچرخه متصل می‌کند و با حرکت طبق قامه و چرخ دنده‌های جلو و انتقال نیرو و قدرت از طریق زنجیر دوچرخه به خودرو، باعث حرک دوچرخه می‌گردد.

- این قطعه از دوچرخه دارای چندین استاندارد در قطر و طول می‌باشد. 

انواع توپی تنه دوچرخه

- توپی تنه‌ها معمولا در دو نوع ساچمه‌ای و بلبرینگی طراحی و تولید می‌شوند که در دوچرخه‌های سطح پایین از توپی تنه ساچمه‌ای و در دوچرخه‌های مدل بالاتر از توپی تنه‌های بلبرینگی به جهت روان‌تر شدن استفاده می‌کنند. 

- طبق قامه‌های حرفه‌ای و خاص، مجهز به توپی تنه خود، هستند و از دیگر مدل‌های موجود نمی‌توان برای آنها استفاده کرد. 

- در نسل جدید با افزایش طول توپی تنه‌ها بر عمر آنها افزوده شده است. این نوع از توپی تنه‌ها به صورت تو خالی نیز تولید می‌شوند و در نتیجه بسیار سبک‌تر از مدل‌های قبلی می‌باشند.

  • نوعی دیگر از توپی تنه‌ها که در مدل‌های جدید تولید شده‌اند، به این صورتند که طبق قامه‌ها به دور توپی تنه قرار می‌گیرند، زیرا مرکز توپی تنه فاقد میل توپ می‌باشد. هر اندازه که طول دوچرخه کوتاه‌تر باشد، دوچرخه سوار قادر است دور پای بالاتری داشته باشد و در عوض نیروی بیشتری به پنجه رکاب‌های دوچرخه می‌شود، همچنین در مسیرهای کوهستنانی و صخره‌ای، امکان برخورد با موانع کاهش می‌یابد. در مدل‌های بالاتر برای کاهش وزن، طبق قامه‌ها نیز همانند توپی تنه‌ها، توخالی طراحی می‌شوند.

راهنمای خرید توپی تنه دوچرخه

هریک از قطعات دوچرخه وظیفه خاصی را در بازدهی و کارکرد نهایی آن دارد. توپی تنه دوچرخه نیز یکی از همین بخش هاست که لازم است قبل از خرید اطلاعات کافی را درباره آن داشته باشید. بدین ترتیب می توانید درنهایت آگاهی بهترین انتخاب را از بین مدل های متنوع داشته باشید.

انتخاب برند معتبر

هنگامی که برای خرید توپی تنه دوچرخه اقدام می کنید با برندهای بسیارزیادی روبه رو می شوید که هریک از محصولات متفاوتی را عرضه می کند. برخی از این برندها سالهاست که در این زمینه فعالیت دارند و بدین ترتیب توانسته اند رضایت مشتری را جلب کنند. ازجمله این برندها می توان به برند شیمانو اشاره کرد که در این زمینه ثابت شده است. با خرید توپی تنه دوچرخه شیمانو می توانید با خیال راحت آن را روی دوچرخه قرارداده و از این محصول استفاده کنید.

البته برای خرید از محصولات برند شیمانو نیز بهتراست از طریق فروشگاه و نمایندگی های معتبر اقدام کنید.

انتخاب نوع توپی تنه دوچرخه

در این مطلب شما را با انواع توپی تنه دوچرخه آشنا کردیم و ویژگی های هریک را موردبررسی قراردادیم. شما می توانید براساس ویژگی های این محصول برای خریدشان تصمیم بگیرید.

جنس توپی تنه دوچرخه

برای خرید توپی تنه دوچرخه حتما به جنس این محصول توجه کنید. زیرا جنس توپی دوچرخه تاثیر مستقیمی را روی وزن آن دارد که درنهایت وزن کلی دوچرخه را تشکیل می دهد. امروزه از متریالی نظیر آهن، آلمینیوم و سرامیک در ساخت این قطعه استفاده می شود.

رایج‌ترین توپی تنه موجود در بازار 

- JIS (Shimano Taper): این نوع از توپی تنه، از رایجترین نوع دارای محور مربعی شکل می‌باشد. در نوع‌ مدل پایین‌تر این توپی‌های تنه، قسمت خارجی انتهای مربعی محور، به صورت رزوه شده است و توسط مهره، طبق قامه محکم می‌شود. اما در نوع مدل بالاتر و به روزتر ، این رزوه در قسمت داخلی محور مربعی پوپی قرار دارد و طبق قامه را از طریق یک پیچ ثابت می‌کند. 

- ISO (Compagnolo Taper): این نوع از توپی تنه‌ها، استاندارد اروپایی توپی تنه‌های مربعی است که مقداری با توپی تنه‌های مدل JIS متفاوت است. compagnolo، از سال 94 از این سیستم استفاده می‌کند و قبل از سال 94 از استاندارد ژاپنی JIS که در آنها از پیچ استفاده می‌شد، بهره می‌گرفت.  

- برند FSA: این برند با داشتن نوآوری‌های طراحی و پژوهش، در زمینه ساخت و ساز قطعات تنه دوچرخه فعالیت می‌کند. پایه تولید این برند در تایوان می‌باشد، اما یک شرکت جهانی در ایالات متحده آمریکا و ایتالیا می‌باشد که با کارشناسان خبره این برند همکاری مستقیمی دارند. این برند برای افزایش سرعت، لوازم دوچرخه و قطعات تنه دوچرخه را ارتقا داده است. در این نوع محصول از جنس آلومینیوم و سرامیک استفاده شده است که این مورد باعث ایجاد مقاومت بیشتر و سبک شدن وزن آنها می‌شود. یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب توپی تنه مناسب، نرمی و روان کار کردن آنها می‌باشد که این برند تمامی موارد ذکر شده را دارا می‌باشد. 

- JIS LOW Profile: این نوع مدل از توپی تنه‌ها، بسیار کمیاب هستند و از آنها فقط در طبق قامه‌های قدیمی شیمانو Dura-Ace استفاده می‌شود. 

- ISIS: این نوع از توپی تنه‌ها، بر خلاف استاندارد 8 شیار شیمانو که سازندگان آن در صورت تمایل به استفاده از این سیستم، مجبور هستند هزینه‌ای را بابت لیسانس به شرکت شیمانو پرداخت کنند، هیچ هزینه‌ای را از تمامی سازندگان دریافت نمی‌کند. این نوع از توپی تنه‌ها نسبت به توپی تنه‌های دارای محور مربعی، از محور بزرگتری برخوردارند و این ویژگی، باعث محکم‌تر شدن آنها شده است. اما عمر این توپی تنه‌ها کوتاه‌تر است، که این کاستی باعث توسعه سیستم بلبرینگ خارجی و طبق‌های دارای بلبرینگ پرسی شد. 

- Howitzer: در این نوع از توپی تنه‌ها، از بلبرینگ خارجی استفاده شده است اما دارای یک محور سه تکه می‌باشند. فقط نوع خاصی از طبق قامه‌ها با این نوع توپی تنه‌ها سازگارند. این شکل از توپی تنه‌ها اکثرا در سواری‌های سخت و خشن همانند دانهیل، آل ماتین و فری راید به کار برده می‌شود. همچنین بر روی برخی از دوچرخه‌هایی که تنه آنها 100 میلیمتر عرض دارد نیز استفاده می‌شود.

- BB30: در این نوع از توپی تنه‌ها، نیاز به یک طبق قامه با محور اتصال است که قطر محور 30 میلیمتر است. توپی تنه، متشکل از یک جفت بلبرینگ است که از طریق یک سری ابزار خاص در داخل تنه پرس می‌شود، تا بدین طریق از میزان بودن طبق و تنه اطمینان حاصل گردد.

سخن پایانی: در این مقاله اطلاعاتی در مورد یکی از اجزای مهم دوچرخه، به نام توپی تنه، به این شرح ارائه داده شد:

- توپی تنه دوچرخه چیست؟

- وظیفه توپی تنه دوچرخه

- انواع توپی تنه

- مدل‌ها و برندهای توپی تنه‌ها

امیدواریم مطالب این مقاله بر آگاهی و اطلاعات شما عزیزان نسبت به این قطعه، افزوده باشد، زیرا آگاهی بیشتر و جامع نسبت به دوچرخه، اجزا و قطعات آن، بر لذت بیشتر شما شما نسبت به این رشته خواهد افزود.         

ادامه مطلبShow less

فهرست

صفحه اصلی

پروفایل

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم