برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
فیلتر توسط
فیلتر توسط
قیمت
  • 0 تومان - 4,250,000 تومان

موجود بودن

زنجیر دوچرخه

فیلتر توسط

یکی از مهمترین قسمت‌های دوچرخه که اغلب ممکن است نسبت به آن غافل باشند، زنجیر چرخ دوچرخه می‌باشد. هنگامی که زنجیر چرخ کار خود را به درستی و بدون هیچ ایراد و اشکالی انجام می‌دهد، شاید متوجه حضور آن هم نشوید، اما روزی که این قطعه اصلی از دوچرخه، خراب شود، دیگر دوچرخه شما کار نخواهد کرد. شاید بتوان این قطعه از دوچرخه را به این صورت توصیف کرد که، زنجیر چرخ هوای پاک را برای ما به ارمغان می‌آورد، زیرا امروزه موتورهای صنعتی بیش از هر چیز دیگری به طبیعت آسیبب می‌رسانند. 

در این مقاله سعی بر این داریم تا نکاتی کلیدی و ارزشمند درباره زنجیر چرخ دوچرخه، با شما عزیزان همراه به اشتراک بگذاریم. امیدواریم مورد پسند شما قرار گیرد. 

زنجیر چرخ چیست؟

زنجیر نام رشته‌ای است که از چندین حلقه‌ متصل شده به هم تشکیل شده است. این زنجیرها از چند جفت صفحات خارجی و داخلی که از جنس فولاد هستند، ساخته شده‌اند و توسط پرچ به یکدیگر وصل شده‌اند. یک غلطک، هر جفت صفحه داخلی را از یکدیگر جدا کرده و استوانه پرچ، بسیار محکم در میان دو صفحه خارجی پرس شده است. این استوانه به صورت آزاد در محور صفحات داخلی و غلطک به چرخش درمی‌آید. 

تقریبا تمامی زنجیر چرخ‌های مدرن با استاندارد گام نیم اینچی، ساخته شده‌اند. این بدین معنی است که فاصله هر میخ پرخ با میخ پرج مجاور حدود نیم اینچ می‌باشد. دندانه‌های خودرو هم برای پذیرش زنجیرهای دوچرخه، توسط همین استاندارد نیم اینچی تعبیه شده‌اند. توضیحات ذکر شده به این معنی نخواهد بود که، تمامی مدل‌های زنجیر، قابل تعویض با دیگر مدل‌ها می‌باشد. 

بررسی مهم ترین نکات برای خرید زنجیر دوچرخه

برای خرید و انتخاب زنجیر دوچرخه لازم است اطلاعات کافی داشته باشید. درادامه این اطلاعات را به تفصیل برای شما ارائه می کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

-از اولین نکاتی که لازم است برای انتخاب زنجیر دوچرخه درنظربگیرید،نوع دوچرخه شماست.دقت داشته باشید زنجیر به کاررفته در دوچرخه های دنده ای و ساده با هم متفاوت هستند ازجمله این تفاوت ها می توان به تفاوت در طول زنجیر و ضخامت آن اشاره کرد. نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که به هیچ عنوان نباید از زنجیرهای ساده برای دوچرخه دنده ای استفاده کرد. استفاده از این زنجیرها می تواند مشکلات جدی را برای طبق قامه دوچرخه ایجادکند.

-برای خرید زنجیر دوچرخه با برندهای زیادی روبه رو خواهیدشد که هریک از آنها محصولات متنوعی را عرضه می کنند. ازجمله این برندهای معتبر می توان به برند شیمانو اشاره کرد که باکیفیت ترین زنجیر دوچرخه را عرضه می کند. شما می توانید با خیال راحت محصولات برند شیمانو را خریداری کنید.

-بهتراست قبل از هرگونه اقدام برای خرید زنجیر دوچرخه با انواع این محصول در بازار آشنایی داشته باشید. بدین ترتیب می توانید براساس ویژگی های آنان نسبت به خریدشان اقدام کنید. ما در این مطلب به صورت مفصل درباره انواع زنجیر دوچرخه صحبت کردیم پس شما می توانید با مطالعه دقیق این بخش به نکات خوبی دست یابید.  

زنجیرهای چرخ دوچرخه در دو نوع اصلی هستند:

زنجیرهای تک سرعته

- این نوع از زنجیرها، برای دوچرخه‌هایی با یک خودرو روی طبق قامه و خودروی دیگر روی چرخ، طراحی و تولید شده‌اند.

- در زنجیرهای تک سرعته، پهنای میخ پرچ به طور اسمی، حدود یک هشتم اینچ یا 3.3 میلی‌متر می‌باشد. 

- این نوع از زنجیرها، برای انتقال بر روی مجموعه خودروهای گوناگون در عقب دوچرخه‌های دنده‌ای طراحی نشده‌اند.

زنجیرهای دنده‌ای

- این نوع از زنجیرها برای حرکت از یک خودرو به دیگری طراحی و تولید شده‌اند. 

- هنگامی که می‌خواهید یک زنجیر را انتخاب کنید، نخستین نکته قابل توجه، تعداد خودروهای عقبی دوچرخه می‌باشد. مجموعه خودروهای عقبی با، 5،6،7،8،10،11،12 خودرو ساخته شده‌اند. هر چه قدر که تعداد خودروهای توپی چرخ عقب، افزایش می‌یابد، از فاصله میان خودروها کاسته می‌شود. بنابراین، با افزوده شدن خودروهای عقب، بایستی زنجیرها باریک‌تر شوند. 

- نام دیگر زنجیرهای دنده‌ای، زنجیر سی‌ودوم اینچی است. البته این اندازه‌گیری واقعی و استاندارد نیست زیرا ممکن است زنجیرهای مدرن دارای اندازه‌های متفاوتی باشند. 

برخی از دوچرخه‌ها که دنده‌های آنها در قسمت داخلی توپی چرخ عقب واقع شده است، زنجیر آنها به نام زنجیر تک سرعته است، که این زنجیرها با نام زنجیر یک هشتم اینچی عرضه می‌شوند. در زنجیرهای یک هشتم اینچی، طول میخ پرچ حدود 9 میلی‌متر می‌باشد.

برخی از عرض‌های اسمی اندازه‌گیری شده بین میخ پرچ میان زنجیرها، بدین گونه می‌باشد:

- 12 خودرو عقب: 5.3 میلی‌متر

- 11 خودرو عقب: 5.5 میلی‌متر

- 10 خودرو عقب: 6 میلی‌متر

- 9 خودرو عقب: حدود 6.5 الی 7 میلی‌متر

- 8،7،6 خودرو عقب: 7 میلی‌متر می‌باشد.

نکته: علاوه بر نقش زنجیر بر روی خودروهای عقب و شانژمان، زنجیرها بایستی با طبق قامه جلو نیز سازگار باشند. طبق قامه‌ها نیز برای سرعت‌های متنوعی طراحی شده‌اند تا بتوانند شاخصی را برای بهره برداری از زنجیری با پهنای استاندارد ارائه دهند. فاصله میان طبق قامه‌های جلویی برای سیستم زنجیر 8 یا 9 سرعته، نسبتا عریض خواهد بود. استفاده کردن از زنجیر باریک، مثلا 10 یا 11 سرعته باعث گیر کردن دو طبق قامه در طول فرآیند تعویض دنده‌ها می‌شود.

طراحان و تولیدکنندگان سیستم دنده، زنجیرهای خود را به صورت یک سیستم طراحی می‌کنند تا کار با طبق قامه، خودروهای عقب و سردنده‌ها به صورت سلسله‌وار صورت گیرد. زنجیرها در اندازه‌ها، ارتفاع‌ها و اشکال صفحات جانبی متنوعی هستند که این تفاوت‌ها ممکن است باعث ایجاد تنوع عملکرد تعویض دنده در میان برندها و مدل‌های گوناگون شود.

چه زمانی اقدام به تعویض زنجیر چرخ کنیم؟

همانطور که لاستیک‌های دوچرخه برای خود طول عمری دارند، زنجیر دوچرخه نیز نیاز به تعویض مکرر دارد. در صورتی که زنجیر در زمان مناسب تعویض نشود و زنجیر دچار فرسودگی شود، عمر دیگر اجزای دوچرخه نیز کاهش می‌یابد.

آیا شما اطلاعی در مورد زمان تعویض زنجیر دوچرخه دارید؟ برای پاسخ به این سوال باید آگاهی لازم در مورد روند ساییده شدن زنجیر داشته باشیم. هر چه قدر که زنجیر بزرگتر می‌شود، صدمات بیشتری بر آن وارد می‌گردد. به طور کلی زنجیرها بر کاست‌ها فشار وارد می‌کنند، اما زنجیری که طولانی‌تر باشد، بر کاست‌ها و دندانه‌های زنجیر فشار بیشتری وارد می‌کند و سرعت فرسوده شدن آنها را افزایش می‌دهد. دو قانون کلی برای تعویض زنجیر دوچرخه وجود دارد که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم:

قانون 2000 مایل

این قانون به این موضوع تاکید می‌کند که برای آنکه روند ساییده شدن زنجیر دوچرخه را کاهش دهیم، بایستی به میزان مسافت طی شده دقت کنیم. در واقع این قانون بیان می‌کند که هر گاه شما حدود 2000 مایل را طی کردید، باید اقدام به تعویض زنجیر چرخ کنید. 

آزمون خط کش

شما خواهید توانست، سایش زنجیر چرخ را با یک خط‌کش استاندارد نیز اندازه بگیرید. برای اینکار باید به این موضوع واقف باشید که تمامی زنجیرهای مدرن دوچرخه، هر نیم اینچ دارای میخ می‌باشد و فاصله اندازه گیری شما از پرچی به پرچ مجاور، باید حدود 12 اینچ باشد. این کار را می‌توانید با ترسیم زنجیر آغاز کنید. انتهای خط‌کش را بر روی علامت صفر اینچ با مرکز یک پرچ تراز کنید و سپس توجه کنید که از کجا، خط علامت 12 اینچی خط‌کش است. در صورتی که این مرکز در قسمت میخ پرچ باشد، زنجیر در وضعیت خوبی قرار گرفته است. در صورتی که میخ پرچ کمتر از 16/1 اینچ از علامت 12 باشد، زنجیر شما در حال ساییده شدن است و عمر زیادی از آن باقی نمانده است و اگر پرچ بیشتر از 16/1 اینچ از علامت 12 اینچی جلوتر باشد، دیگر زمانی است که باید زنجیر را تعویض نمایید.

سخن پایانی: در این مقاله مطالبی راجع به یکی از قطعات اصلی دوچرخه به نام زنجیر چرخ، شرح داده شد. امیدواریم با ارائه این مطالب بر آگاهی شما نسبت به انتخاب درست زنجیر چرخ و تعویض آن افزوده باشیم.           

ادامه مطلبShow less

فهرست

صفحه اصلی

پروفایل

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم