برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
فیلتر توسط
فیلتر توسط
قیمت
  • 4,750,000 تومان - 9,200,000 تومان

موجود بودن

شانژمان دوچرخه

فیلتر توسط

دوچرخه در قرن 19 ابداع شد و هم اکنون حدود یک میلیارد عدد از آن در سراسر دنیا موجود می‌باشد. از این وسیله‌ی نقلیه در مسافت‌های کوتاه و طولانی می‌توان استفاده نمود. دوچرخه‌ها در قیاس با دیگر وسایل نقلیه موتوری، دارای مزایای بسیاری می‌باشند. از مزایای این وسیله نقلیه می‌توان به ورزش بدنی، پارک آسان‌تر، دسترسی به جاده‌ها، افزایش قدرت مانورو... اشاره نمود. همچنین استفاده از دوچرخه، باعث کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی، آلودگی هوا، آلودگی صوتی و کاهش بسیار بار ترافیکی نیز می‌گردد. بنابراین آسیب کمتری به جاده‌ها وارد شده و هزینه‌های مالی کمتری به کاربر و جامعه وارد می‌گردد.

اما برای اینکه بتوان از این وسیله نقلیه‌، و از این ورزش مفرح کمال لذت را برد، باید آگاهی بیشتری نسبت به لوازم جانبی و قطعات دوچرخه داشت، تا با داشتن اطلاعات کافی در صورت لزوم بتوان آنها را خریداری و اقدام به تعویض آنها نمود. در این هنگام است که از بسیاری از خطرات موجود در طول مسیر می‌توان، دوری گزید و کمال بهره را از این ورزش مهیج برد.

یکی از این قطعات که هر دوچرخه سواری نسبت به آن باید، اطلاعات لازم و کافی داشته باشد، شانژمان دوچرخه است. در این مقاله سعی بر این داریم که مطالبی ارزشمند درباره‌ی این قطعه در خدمت شما همراهان عزیز قرار دهیم. امیدواریم مورد رضایت شما قرار گیرد. با ما همراه باشید.

شانژمان چیست؟

در کشورهای انگلیسی زبان به این قعطه، Rear Derailleur می‌گویند. شانژمان، قطعه‌ای از لوازم دوچرخه است که وجود آن باعث انتقال قدرت بیشتری می‌گردد. در دوچرخه‌های امروزی و مدرن، معمولا، دو عدد شانژمان وجود دارد که در مسیر حرکت زنجیر دوچرخه قرار گرفته است. 

تاریخچه شانژمان

- تاریخچه نخستین شانژمان‌ها، به اواخر سده 18 میلادی باز می‌گردد.

- آن زمان که پاول دی ویوی، جهانگرد و نویسنده فرانسوی، در حال گشت و گذار و مسافرت با دوچرخه بود. 

- وی در حالی که مسافرت می‌کرد، به فکر ساخت این قطعه مورد نیاز افتاد.

- پاول دی ویوی در سال 1905، موفق به اختراع اولین شانژمان شد. 

- این قطعه قادر بود برای دوچرخه، فقط دو دنده‌ متفاوت را ارائه بدهد. 

- راه اندازی خط تولید اولین شانژمان، در یک کارخانه سوئیسی، در سال 1928 صورت گرفت. 

- عرضه اولین حضور رسمی شانژمان، در رقابت‌های بین‌الملی دوچرخه سواری، در مسابقات تور دو فذتنس 1937 انجام شد. 

- در آن زمان دوچرخه سواران برای آنکه بتوانند از چرخ زنجیرهای مختلف استفاده کنند، مجبور بودند چرخ عقب دوچرخه خود را تعویض کنند.

- یک کارخانه فرانسوی، ایده بهره بردن از کابل برای جدا سازی دسته دنده از شانژمان را عملی کرد.

- در طول دهه‌های بعدی، برخی از شرکت‌ها مانند سن تور و کامپگنولو، باعث شدند که عملکرد شانژمان‌ها را افزایش یابد.

- در دهه 1980، شرکت موفقی به نام شیمانو ظهور پیدا کرد که توانسته بود تا امروزپیشتاز فروش شانژمان در دنیا باقی بماند. 

نقش شانژمان در دوچرخه چیست؟

شانزمان باعث جابجایی زنجیر دوچرخه بر روی زنجیرهای جلو و عقب، از طریق هادی‌هایشان می‌شود. هادی‌ها، نیروی مورد احتیاج خود را معمولا از نیرویی که دوچرخه سوار به دسته دنده، که آن هم از طریق کابل‌هیی که متصل به شانژمان هستند، کسب می‌کنند.

شانژمان دوچرخه از چند بخش تشکیل شده است؟

شانژمان دوچرخه از سه بخش اصلی تشکیل شده است، به نام بازوی نگهدارنده بدنه، بدنه اصلی و بازوی پایین

1- بازوی نگهدارنده بدنه: طریقه متصل شدن بازوی نگهدارنده بدنه به دوچرخه ، به وسیله یک بخش متصل کننده آلومینیومی که گوشواره نام دارد، صورت می‌گیرد.

2- بدنه اصلی: بخش اصلی دیگر شانژمان، بدنه اصلی است که متشکل از دو باند و دو محور می‌باشد. بدنه اصلی از طریق یک فنر در درون بدنه و کشیدگی کابل یا سیم دنده، وظیفه تغییر دادن دنده را برعهده دارد. این بخش وظیفه تنظیم دنده و پیچ‌های تنظیم را برعهده دارد.

3- بازوی پایین: بازوی پایین شانژمان، که بخش اصلی دیگر این قطعه است، دارای دو بخش می‌باشد:

- مفصل فنری: این قسمت، وظیفه جمع کردن زنجیر را برعهده دارد.

- دو قرقره: دو قرقره که نام دیگر آن، چرخ دنده است، وظیفه هدایت زنجیر بر روی خودروهای گوناگون که حرکت مکانیکی آن، منجر به تعویض دنده می‌شود را برعهده دارد.

چه نوع شانژمانی را برای دوچرخه خود خریداری کنیم؟

- یکی از نکات مهمی که در هنگام خرید شانژمان باید به آن توجه کنید، این است که شما با توجه به نیاز خود، از آن قطعه چه انتظاری دارید، یعنی باید به این نکته توجه کنید که قطعه مورد نظر بایستی بتواند نیازهای مورد توجه شما را برآورده سازد. 

- اینکه شانژمانی گران قیمت باشد، لزوما به معنای عملکرد بهتر آن نیست. بنابراین اقدام به خرید شانژمانی کنید که متناسب با دوچرخه‌تان باشد.

- همچنین امروزه شانژمان‌ها در مدل‌های متنوعی طراحی و عرضه بازار شده‌اند که تفاوت آنها به معنی تغییر در سیستم دنده و تفاوت در تعداد خودروها می‌باشد. به عنوان مثال، همه رده‌های شانژمان‌های شیمانو، ساخت یک شرکت هستند و تقریبا از لحاظ سطح کیفی در یک رتبه می‌باشند و چیزی که منجر به تفاوت آنها شده است، چیزی بالاتر از کیفیت می‌باشد. 

- گاهی در هنگام خرید، مشاهده می‌شود که فروشنده‌های عزیز، سعی بر این دارند که با تعریف و تمجید از یک رده‌ی شانژمان، آن را به فروش برسانند و حال آنکه همانطور که گفته شد، شانژمان، فقط یک قطعه از دوچرخه می‌باشد که با قرار گرفتن در کنار سایر قطعات، به صورت یک سیستم سلسله وار عمل کرده و در نهایت راندمان خاصی را به دوچرخه سوار عرضه می‌نمایند. 

-شانزمان دوچرخه با اندازه های بست متفاوت عرضه می شوند از این رو نیز باید در هنگام خرید به این موضوع توجه شود. فاصله بین قرقره بالایی و پایینی شانزمان طول بست موردنظر شما را معین می کند. به صورت کلی می توان گفت دوچرخه های کوهستان با ضریب دنده های عریض از دنده های بلند و یا متوسط استفاده می کنند. این درحالی است که برای دوچرخه جاده با زنجیرچرخ دوتایی باید از دنده های کوتاه استفاده می شود.

-هنگامی که برای خرید شانزمان دوچرخه اقدام می کنید با برندهای بسیارزیادی روبه رو می شوید. از این رو نیز بهتراست از قبل اطلاعات کافی درباره این برندها داشته باشید تا بتوانید بهترین آنها را برگزینید. از برترین برندهایی که در این حوزه فعالیت دارند، می توان به برند شیمانو اشاره کرد. شما می توانید تمامی قطعات دوچرخه خود را از این برند و از طریق سایت ما خریداری کنید.

-برای اینکه بتوانید با خیال راحت از دوچرخه خود در هر محیطی استفاده کنید، بهتراست به دنبال خرید گزینه هایی باشید که در برابر رطوبت و آب مقاومت کافی دارند. این ویژگی معمولا در بخش مشخصات دوچرخه گنجانده می شود از این رو نیز به راحتی می توانید نسبت به وجود آن اطلاع یابید.

-برای انتخاب رنگ قطعات دوچرخه گزینه های زیادی پیش روی شما نخواهدبود. با این وجود برای دست یابی به رنگ دلخواه خود در بین برندهای مختلف بگردید تا بتوانید رنگ دلخواهتان را بیابید. بیشتر برندهای معروف تولید قطعات دوچرخه، محصولات خود را به رنگ مشکی عرضه می کنند.

سخن پایانی: در این مقاله درباره‌ی یکی دیگر از قطعات دوچرخه به نام شانژمان، اینکه شانژمان چیست و در کدام قسمت دوچرخه واقع شده است، تاریخچه شانژمان، نقش شانژمان در دوچرخه، سه بخش اصلی آن و وظایف هر کدام از آنها سخن گفتیم. بنابراین با اکتساب این مطالب و آگاهی بیشتر نسبت به این قطعه، سعی کنید در هنگام خرید، شانژمانی را انتخاب کنید که متناسب با دوچرخه ونیاز شما باشد. در این زمان است که خواهید توانست از این ورزش مهیج، کمال بهره را هم برای جسم و هم برای روان خود ببرید. 

امیدواریم مطالب این مقاله، برای تمام عزیزان به خصوص دوچرخه سواران گرامی، مثمر ثمر واقع گردد.     

ادامه مطلبShow less

فهرست

صفحه اصلی

پروفایل

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم