برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
فیلتر توسط
فیلتر توسط
قیمت
  • 2,800,000 تومان - 22,500,000 تومان

موجود بودن

زین دوچرخه

فیلتر توسط

یکی از مهمترین قطعات برای دوچرخه، زین (صندلی)، می‌باشد. این قطعه برای دوچرخه سوار بسیار اهمیت دارد زیرا تمامی وزن دوچرخه سوار توسط این قطعه بر روی دوچرخه قرار می‌گیرد. همچنین از طریق زین، نیروهای وارده از زمین به بدن راکب انتقال داده می‌شود. 

در صورتی که زین دوچرخه مناسب نباشد، دوچرخه سواری به یک تجربه ناخوشایند تبدیل می‌شود و گاهی نیز ممکن است باعث ایجاد آسیب‌های طولانی مدت نیز شود. 

زین دوچرخه انواع متفاوتی دارد، اگر در فکر یک دوچرخه سواری عالی و لذت بخش هستید، باید نسبت به برخی مطالب مانند، انواع زین دوچرخه، بهترین نوع زین دوچرخه و زینی که مناسب سفرهای طولانی مدت است، اطلاعات جامع و کاملی داشته باشید. در این مقاله به شرح مطالب ذکر شده می‌پردازیم. امیدواریم برای شما عزیزان همراه مثمرثمر واقع گردد. با ما همراه باشید.

عواملی که باعث نامناسب بودن زین دوچرخه می‌شوند، کدامند؟

در بین دوچرخه سواران، تعریف زین نامناسب متفاوت است. این تفاوت شاید به دلیل تنظیم نادرست تا انتخاب نادرست در عرض زین باشد، زیرا استخوان‌های نشیمنگاهی در افراد مختلف متفاوت است. در قسمت نشیمنگاهی، توبروزیته یا همان برجستگی استخوان ایسکیوم قرار دارد که این قسمت برای حمل وزن در حالت نشسته طراحی شده است. بیشترین ناراضیتی نسبت به زین دوچرخه به این خاطر است که وزن بر روی بافت نرم بین استخوان نشیمنگاهی و نه استخوان‌ها وارد می‌شود. 

انواع زین دوچرخه

برای زین دوچرخه می‌توان، 5 دسته اصلی را قرار داد، به طوری که هر کدام از آنها دارای وِیژگی‌های مختص به خود می‌باشند که استفاده از آنها به افراد مختلف پیشنهاد می‌شود. بنابراین، ابتدا نام آنها را معرفی می‌کنیم و سپس به شرح ویژگی‌های هر کدام می‌پردازیم.

Racing: این زین، زین دوچرخه حرفه‌ای می‌باشد که برای استفاده‌ی دوچرخه سواران حرفه‌ای طراحی شده‌اند. 

Comfort: این نوع از زین که به آن زین دوچرخه راحت گفته می‌شود، برای افرادی که به رکاب زنی‌‌های طولانی مدت می‌پردازند، مناسب است.

Cruiser: این نوع از زین، به صورت پهن و صاف طراحی شده اند و استفاده از آن به افرادی که سرعت برایشان مهم نیست پیشنهاد می‌شود.

Riding style-specific: این نوع زین‌ها را با توجه به نوع دوچرخه و سبک دوچرخه سواری، می‌توان مورد استفاده قرار داد. 

Gender-specific: زینی که با توجه به جنسیت دوچرخه سوار، در دو نوع زین زنانه و مردانه طراحی شده‌اند. 

در بالا به معرفی انواع زین پرداختیم، حالا توضیحی در مورد ویژگی‌های هر کدام از آنها به شما عزیزان ارائه می‌دهیم.

زین مسابقه‌ای: یکی از موارد مهمی که در مسابقات دوچرخه سواری بسیار حائز اهمیت است این است که، تمامی شرایط به گونه‌ای پیش روند که اختلالی در سرعت دوچرخه سوار ایجاد نشود. این گونه از زین‌ها طوری طراحی شده‌اند که در حرکت دوچرخه سوار اختلالی ایجاد نمی‌کنند. با استفاده از این نوع زین‌ها، میزان اصطکاک بالای ران بسیار کاهش می‌یابد و وزن کمتری بر روی زین قرار می‌گیرد. طراحی‌های جدید این نوع از زین‌های مسابقه‌ای به گونه‌ای است که به اندام‌های تولید مثل نیز توجه شده است و به این خاطر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

زین‌های راحت: دلیل نام‌گذاری این نوع از زین‌ها به این خاطر است که در آن بیشتر از بالشتک‌هایی که در واقع قسمت نرم زین هستند، استفاده شده است. شما عزیزان می‌توانید برای رکاب زدن‌های آسان و راحت از این نوع زین‌ها استفاده کنید. همچنین استفاده از آن در تورهای دوچرخه سواری طولانی مدت نیز مناسب است. با استفاده از این نوع زین‌ها، از لرزش‌های ناهموار جاده‌ها نیز در امان می‌مانید.    

زین کروز: یکی از تفاوت‌های آشکار این نوع از زین‌ها با زین راحت این است که زین‌های کروز دارای یک بافت بالشتکی یک تکه و پهن در تمامی قسمت‌ها می‌باشند و تمامی وزن دوچرخه سوار بر روی آن وارد می‌شود. این نوع از این زین‌ها، برای دوچرخه‌های کودکان مناسب است و برای افراد بزرگسال و حرفه‌ای توصیه نمی‌شود.

زین دارای ویژگی‌های خاص: این نوع از زین‌ها، برای استفاده در هر نوع سبک دوچرخه سواری طراحی شده‌اند. زیرا هر مدل و هر سبک دوچرخه سواری نیازمند زین متناسب با خود است که این ویژگی باعث راحتی هر چه بیشتر دوچرخه سوار در حین رکاب زدن می‌شود.

زین زنانه و مردانه: این نوع از زین‌ها، با توجه به آناتومی بدن زنان و مردان طراحی شده‌اند. زیرا زنان دارای لگنی پهن‌تر هستند. بنابراین توصیه می‌شود که بانوان دوچرخه سوار از زین‌های متناسب با جنسیت خود استفاده نمایند، زیرا مدل زنانه دارای پهنای بیشتری می‌باشد و مدل مردانه باریک‌تر هستند. البته در این میان استثناهایی نیز وجود دارد، زیرا ممکن است یک فرد آقا دارای لگن پهن باشد و یا بالعکس. بنابراین باید توجه شود که هر فرد با توجه به آناتومی بدن خود زین مناسب را انتخاب نماید.

در هنگام خرید زین به چه نکاتی توجه کنیم؟

- یکی از باورهای غلط برای خرید زین به این صورت است که افراد فکر میکنند که هرچه قدر زین نرم‌تر باشد بهتر است. توجه کنید که استفاده از زین نرم همیشه خوب نیست، زیرا ممکن است شما را به زودی خسته کند.

  • دومین موضوعی که باید به آن اشاره کنیم این است که افراد در هنگام خریداری زین، به سراغ زین‌هایی می‌روند که پهنای آن بیشتر باشد. باید به این نکته توجه شود که پهنای زین باید متناسب با رشته و سبک دوچرخه سواری شما باشد. در صورتی که قرار نیست در دوچرخه سواری، زیاد رکاب بزنید، برای کم کردن اصطکاک، بهتر است از زین‌های پهن استفاده نکنید.
  • -راحتی صندلی دوچرخه از مهم ترین اصولی است که باید برای خرید زین دوچرخه درنظربگیرید.نرم و یا سفت بودن سبب خستگی شما در حین رکاب زدن خواهدشد. پس صرفا بدلیل نرمی و یا سفتی زین برای خرید آن تصمیم نگیرید معیار شما برای خرید تنها باید راحتی صندلی دوچرخه باشد.

    -برای انتخاب زین دوچرخه روکش این محصول نیز اهمیت دارد. دقت داشته باشید بدن شما به صورت مستقیم با این روکش درارتباط است از این رو نیز توجه به جنس آن مهم است. این روکش از متریال متنوعی نظیر چرم،پلاستیک،پارچه و ... ساخته می شود که شما می توانید مناسب ترین گزینه را انتخب کنید. از بهترین متریالی که پیشنهاد می کنیم برای روکش زین انتخاب کنید، چرم طبیعی است. روکش های چرمی نرم است که از تعریق زیاد شما در حین رکاب زدن جلوگیری می کند. از این رو نیز بهترین زین دوچرخه شما به شمارمی رود.

    -روی برخی از زین های موجود در بازار شیارهایی وجوددارد که به گردش هوا کمک می کند.اگر می خواهید مدت زمان زیادی را رکاب بزنید حتما زین هایی با این مدل از شیار انتخاب کنید. با استفاده از این مدل زین احساس خستگی کمتری رد حین رکاب زدن خواهیدداشت.

    -هنگامی که برای خرید زین دوچرخه اقدام می کنید با قیمت های متنوعی روبه رو می شوید. از این رو نیز بهتراست قبل از خرید ویژگی های محصول موردنظرتان را لیست کنید. سپس براساس این لیست به دنبال گزینه ای با مناسب ترین قیمت باشید که بتواند نیاز شما را پاسخ دهد.

چگونه می‌توان زین دوچرخه را راحت‌تر کرد:

- ممکن است زین دوچرخه زیادی بلند باشد: در صورتی که زین دوچرخه بیش از حد بلند باشد، وزن دوچرخه سوار از یک سمت به سمت دیگر منتقل می‌شود و این امر باعث سایش در منطقه پرینیوم گردد.

- ممکن است زاویه زین نیاز به تنظیم داشته باشد: زین را می‌توانید از طریق گیره‌ای که در زیر آن قرار دارد تنظیم نمایید.

- گاهی لازم است که سبک سواری خود را تغییر دهید: مثلا در طول سواری به مدت ده دقیقه ایستاده رکاب بزنید، یا بر روی دست اندازها کمی بایستید و از پاهای خود به عنوان کمک فنر کمک بگیرید، از دوچرخه های فول ساسپنشن یا خوابیده استفاده کنید.

سخن پایانی: در این مقاله اطلاعاتی در مورد زین دوچرخه، انواع زین دوچرخه، زین‌های مناسب بانوان و آقایان و... شرح داده شد. امیدواریم توانسته باشیم بر آگاهی شما عزیزان نسبت به این قطعه از دوچرخه افزوده باشیم تا در صورت لزوم بتوانید نوع مناسب و استاندارد آن را خریداری کنید.        

ادامه مطلبShow less

فهرست

صفحه اصلی

پروفایل

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم