برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
فیلتر توسط
فیلتر توسط
قیمت
  • 1,000,000 تومان - 4,800,000 تومان

موجود بودن

تیوپ و تایر دوچرخه

فیلتر توسط

دوچرخه سواری از دیرباز نه به عنوان یک ورزش بلکه به عنوان یک تفریح سالم، مهیج و مفید شناخته شده است. برای آنکه از این ورزش مفرح بتوان کمال استفاده را برد باید دوچرخه و لوازم جانبی آن را شناخت و نسبت به عملکرد آنها آگاهی داشت.

یکی از عوامل مهم که بر امنیت و کیفیت دوچرخه سواری تاثرگذار است، انتخاب یک لاستیک و تیوپ چرخ مناسب است. آیا تا به حال به اجزای تشکیل دهنده‌ی لاستیک دوچرخه خود توجه کرده‌اید؟ آیا این آگاهی را دارید که بهترین لاستیک برای دوچرخه شما کدام است؟ و یا می‌دانید تفاوت بین یک لاستیک دوچرخه باکیفیت و معمولی در چیست؟ و اینکه در هنگام خرید لاستیک دوچرخه به چه نکاتی باید توجه کنید؟

در این مقاله به معرفی انواع لاستیک‌ها، اجزا و عملکرد و نکات کلیدی در انتخاب یک لاستیک مناسب می‌پردازیم که امیدواریم برای عزیزان همراه، مثمرثمر واقع گردد.

راهنمای خرید تیوپ دوچرخه

زمانی که برای خرید تیوپ دوچرخه اقدام می کنید شاید تصور کنید که این قطعه تنوع زیادی ندارد و شما نیز انتخاب های متنوعی در این زمینه ندارید. اما این تصور کاملا غلط است تیوپ ها دارای مدل های متنوعی است که شما باید برای خرید آنها اطلاعات کافی داشته باشید. درادامه سعی می کنیم نکات مهمی که در این زمینه به شما کمک می کند را بررسی کنیم.

سایز تیوپ دوچرخه

از مهم ترین مواردی که باید برای خرید تیوپ دوچرخه درنظربگیرید، انتخاب سایزمناسب برای این محصول است. تیوپ نیز مانند لاستیک در سایزهای مختلفی ارائه می شوند که شما باید براساس سایز دوچرخه خود نسبت به انتخاب آن اقدام کنید.

انتخاب برند معتبر

امروزه برندهای زیادی در زمینه تولید قطعات دوچرخه فعالیت می کنند که بهتراست برای خرید تیوپ دوچرخه بهترین این برندها را بشناسید. ازجمله برندهای معتبر در زمینه تولید این قطعه می توان به برند شهاب تیوپ، تیوپ یزد تایر و تیوپ دورا اشاره کرد.

پیشنهاد ما این است که تیوپ های ایرانی را برای دوچرخه هایتان خریداری کنید. دقت داشته باشید این مدل از تیوپ با آب و هوای کشور ما سازگارند و قیمت مناسبی هم دارند از این رو نیز گزینه مناسبی برای خرید به شمارمی روند.

ضخامت تیوپ

برای خرید تیوپ دوچرخه حتما ضخامت آن را نیز بررسی کنید. دقت داشته باشید شما از دوچرخه در محیط های مختلفی استفاده می کنید از این رو نیز احتمال پنچری آن بالاست. به همین دلیل بهتراست به دنبال خرید تیوپ های ضخیم باشید که بتواند در محیط های مختلف مقاومت بیشتری داشته باشد.

اجزاء تشکیل دهنده لاستیک دوچرخه:

لاستیک‌ها عموما از سه قسمت اصلی تشکیل می‌شوند که این سه قسمت عبارتند از: ساختمان لاستیک، آج و ساختار لبه لاستیک ( طوقه لاستیک )

ساختمان لاستیک

ساختار اصلی لاستیک، این لایه می‌باشد که به عنوان بدنه لاستیک شناخته شده است. این قسمت که از رشته‌های بافته شده از جنس نایلون است، تحت یک زاویه 45 درجه نسبت به روکش سطح لاستیک واقع می‌گردد. این زاویه به جهت استحکام لاستیک می‌باشد.

ساختمان لاستیک، بسته به کیفیت مورد نیاز در تراکم‌های متنوع و مختلف بافته می‌شود. برای سنجش تراکم رشته‌ها از واحدی به نام براینچ یا TPI استفاده می‌گردد. با این عدد ساختار داخلی لاستیک نشان داده می‌شود. TPI در واقع به معنی نازکتر بودن رشته‌های بافته شده است که هر چه تعداد این رشته‌ها بیشتر باشد، لاستیک انعطاف پذیرتر می‌باشد. 

لازم به ذکر است که لاستیکی که انعطاف پذیری بالایی دارد، مقاومت غلتشی کمتری دارد اما در مقابل آسیب پذیرتر نیز می‌باشد. اما لاستیک‌هایی که TPI کمتری دارند، انعطاف پذیری کمتر و مقاومت بیشتری دارند. بنابراین در هنگام خرید یک لاستیک مناسب حتما به TPI آن توجه کنید. 

آج دوچرخه

در یک لاستیک هر چه قدر تعداد و عمق آج‌ها بیشتر باشد، مقاومت غلتشی و تعادل بیشتر است، اما در مقابل سرعت آن کاهش می‌یابد. پس آگاهی و دانش درباره انواع آج‌ها شما را به انتخاب یک لاستیک مناسب کمک خواهد کرد:

- معمولا برای دوچرخه سواری در شهر، از لاستیک‌هایی با آج‌های کم عمق و کم تراکم استفاده می‌شود. این لاستیک‌ها قابل استفاده برای سطوح صاف مانند آسفالت می‌باشند. چیزی که باعث حفظ تعادل دوچرخه در پیچ‌ها و جاده‌های خیس می‌گردد، شیارهای V شکلی است که بر روی لاستیک قرار دارد.

- نوع دیگری از لاستیک‌ها هستند که سطح نیمه صافی دارند. مرکز این لاستیک‌ها تقریبا صاف می‌باشد که این عامل باعث سرعت و شتاب بیشتر دوچرخه می‌شود. زیرا تنها قسمتی که مستقیم بر روی آسفالت واقع می‌شود، مرکز لاستیک است. اما در کناره‌های لاستیک، آج‌هایی قرار دارد که باعث حفظ تعادل دوچرخه در پیچ‌ها می‌شود. 

- لاستیک‌هایی هم هستند که دارای آج‌های معکوس می‌باشند. منظور از آج معکوس، نحوه قرار گرفتن آج بر روی سطح لاستیک است. این لاستیک‌ها بر خلاف سایر لاستیک‌ها که آج آنها به سمت بیرون برجسته است و موجب مقاومت غلتشی می‌شود، شیار آج‌ها به سمت داخل است و این امر موجب ناصاف بودن سطح لاستیک می‌گردد. این نوع از لاستیک‌ها برای افرادی مناسب است که انتظار کاربردهای مختلفی از دوچرخه خود دارند و طالب تجربه دوچرخه سواری در سطوح هموار و ناهموار هستند. 

- یک نوع دیگر از لاستیک‌ها دارای آج‌های برجسته هستند که برای دوچرخه سوای در محیط کوهستان بسیار مناسبند. در این نوع از لاستیک‌ها، وجود برجستگی‌های کوچکتر و کوتاهتر باعث سرعت بیشتر دوچرخه می‌شود و در حین حال از اتلاف انرژی در هنگام رکاب زدن می‌کاهد. استفاده از لاستیک‌هایی با برجستگی‌های کوچکتر و کوتاهتر در زمین‌های نرم، موجب بر هم خوردن تعادل می‌شود. در مقابل استفاده از لاستیک‌ها با برجستگی عمیق‌تر و بزرگ‌تر، در سطوح نرم، باعث حفظ تعادل و عملکرد بهتر می‌شود. 

ساختار لبه لاستیک

لبه لاستیک منظور همان قسمتی است که لاستیک بر روی طوقه چرخ واقع می‌شود. فشار هوای موجود در لاستیک باعث می‌شود که لبه‌های لاستیک بر روی طوقه قرار گیرند. لبه‌های لاستیک به دو نوع تاشو و تانشدنی تقسیم می‌شوند که لبه‌های تاشو دارای انعطاف پذیری بیشتری هستند و مواد تشکیل دهنده آن از کولار، نایلون یا آرامید می‌باشد. اما در لبه‌های تانشدنی از ترکیباتی مانند استیل استفاده می‌شود که این عامل خود باعث وزن بیشتر لاستیک می‌گردد. لاستیک‌هایی که دارای لبه‌های تاشو هستند از محبوبیت بیشتری برخوردارند، زیرا وزن کمتری دارند و حمل آنها نیز آسانتر می‌باشد.

در انتخاب یک لاستیک مناسب به چه نکاتی توجه کنیم؟

- یکی از مواردی که در هنگام خرید لاستیک دوچرخه باید به آن توجه شود، سایز چرخ است. لاستیک‌ها نیز همانند چرخ‌ها دارای سایزهای مختلفی هستند. علاوه بر سایز باید به عرض چرخ نیز توجه شود. لاستیک‌هایی که عریض‌ترند، در سرعت بالا دارای ثبات بیشتری هستند. 

- مورد دیگری که باید مد نظر قرار دارد، توجه به لاستیک‌های مخصوص چرخ عقب و جلو است. در برخی از کارخانجات، لاستیک‌های عقب و جلو به طور جداگانه طراحی و تولید می‌شوند. البته این مورد بدین معنی نیست که نمی‌توان از لاستیک جلو برای چرخ عقب هم استفاده نمود و یا بالعکس، بلکه استفاده از لاستیک‌های مخصوص چرخ جلو، به دلیل داشتن آج‌ها، باعث عملکرد بهتر دوچرخه سواری می‌شود و همچنین لاستیک‌های جلو با دارا بودن سطح مقطع عرضی بزرگتر، مرکز کم آج‌تر و کناره‌هایی با عاج عمیق‌تر باعث کنترل بهتر در پیچ‌ها می‌گردد. 

- توجه به آج لاستیک مورد دیگری است که در هنگام خرید لاستیک باید به آن توجه شود. در هنگام خرید لاستیک، به عمق، طرح و چگونگی قرار گرفتن آج‌ها توجه کنید و متناسب با نیاز خود از دوچرخه، لاستیکی با آج مناسب انتخاب کنید. دقت در این امر علاوه بر حفظ امنیت شما باعث لذت بردن از این ورزش مفرح می‌گردد. 

- همانطور که می‌دانیم یکی از اجزاء تشکیل دهنده‌ی لاستیک‌ها تیوپ آنها می‌باشد. برای آنکه بتوانید یک تیوپ مناسب خریداری کنید به سه ویژگی تیوپ‌ها: سایز، والف و مواد سازنده‌ی آن توجه کنید.

- برای انتخاب سایز مناسب تیوپ، باید به سایز لاستیک توجه شود. 

- دو نوع اصلی والف موجود است، شریدر و پرستا. والف‌های شریدر موجود در بازار دارای طول یکسانی هستند اما والف‌های پرستا موجود در بازار، دارای طیف وسیعی از طول‌های مختلف می‌باشند.

- اغلب تیو‌پ‌های موجود در بازار از لاستیک بوتیل ساخته شده‌اند و حدود 1.5 میلی‌متر ضخامت دیواره آنها می‌باشد. البته تیوپ‌های با ضخامت کمتر نیز وجود دارند که برای دوچرخه سوارانی که به دنبال کاهش وزن چرخ هستند، مناسب است و البته ان نوع از تیوپ‌ها مقاومت چندانی در مقابل پنچری ندارند.           

ادامه مطلبShow less

فهرست

صفحه اصلی

پروفایل

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم