برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

طبق عوض کن دوچرخه

از میان ورزش‌ها، برخی برای اکثریت افراد جذاب و لذت بخش است. مانند ورزش‌هایی که از زمان کودکی به عنوان بازی از انجام آن شاد می‌شدیم. یکی از این ورزش‌ها که با وجود بزرگ شدنمان همچنان از آن لذت می‌بریم، دوچرخه سواری است. دوچرخه سواری یک ورزش فوق‌العاده مهیج است که دارای تحرک بسیار است و دارای فواید بیشماری برای بدن را می‌باشد. از این ورزش و تفریج مهیج و لذت بخش، هم می‌توان برای سلامت بدن و هم در برخی موارد برای کاهش وزن استفاده نمود. 

دوچرخه سواری از جمله ورزش‌های قابل دسترس است که می‌تواند گزینه و جایگزین مناسبی برای استفاده نکردن ممتد از خودرو باشد. در واقع دوچرخه سواری یک ورزش و تمرین هوازی است که به بهبود عملکرد قلب و عروق کمک شایانی می‌کند. این ورزش مفرح، یک فعالیت منظم است که در تناسب قسمت بالای پا و مچ پا، تاثیر بسزایی دارد. همچنین باعث تقویت ماهیچه‌های اطراف زانو، پشت ران، مفاصل زردپی لیگافت‌ها، ماهیچه‌های چهار سرران، همتسرینگ و لگن می‌شود. 

برای آنکه بتوان کمال لذت و فواید را از این ورزش برد، بهتر است نسبت به دوچرخه، اجزا و قطعات آن آگاهی داشته باشیم تا در صورت نیاز بتوانیم قطعه مورد نیاز را خریداری و تعویض نماییم. در غیر این صورت ممکن است مشکلات و آسیب‌های جدی برای خود ایجاد نماییم. در این مقاله در مورد یکی از قطعات دوچرخه، به نام طبق عوض کن دوچرخه صحبت می‌کنیم. امیدواریم برای شما عزیزان همراه مثمرثمر واقع گردد.

هنگامی که دوچرخه سواری می‌کنید، تا زمانی که بدن شما انرژی کافی داشته باشد، می‌تواند نیرو ایجاد کند. قطعه‌ای که به شما کمک می‌کند تا با کارایی بیشتر و به صورت پایدار رکاب بزنید و برای طولانی مدت انرژی خود را حفظ کنید، دنده‌های روی دوچرخه می‌باشند. زمانی که آگاهی لازم نسبت به چگونگی عملکرد دنده‌ها داشته باشید، در زمان خرید دوچرخه می‌توانید اجزاء مناسب و استاندارد را خریداری و از ورزش دوچرخه سواری لذت بیشتری ببرید.

طبق عوض کن دوچرخه چیست؟

طبق عوض کن دوچرخه همان دنده جلو می‌باشد. این قطعه به شما کمک خواهد کرد تا زنجیر را بین سینی‌های طبق قامه و دنده‌های روی خودروی دوچرخه‌تان حرکت دهید. این قطعه از دوچرخه وظیفه کنترل یک کابل که به شانژمان متصل است را بر عهده دارد. در دوچرخه‌های جاده، طبق عوض کن‌ها بر روی دسته فرمان واقع شده‌اند و یا به وسیله اهرم‌های ترمز یکپارچه شده‌اند. طبق عوض کن‌ها در دوچرخه‌های کوهستان بر روی دسته فرمان قرار می‌گیرند. 

راهنمای خرید طبق عوض کن دوچرخه

برای خرید بهترین طبق عوض کن لازم است دو نکته اساسی را درنظرداشته باشید تا بتوانید از بهترین قطعه را برای دوچرخه تان انتخاب کنید. این نکات عبارتنداز:

1-      به صورت کلی طبق عوض کن براساس تنه دوچرخه به دو مدل سیم از بالا و سیم از پایین تقسیم می شوند. شما باید در هنگام خرید بررسی کنید که کدام یک از این موارد با دوچرخه شما سازگاری دارد.

2-      امروزه برندهای زیادی در زمینه تولید قطعات دوچرخه فعالیت دارند که شما باید به دنبال باکیفیت ترین آنها باشید.

معرفی بهترین طبق عوض کن دوچرخه موجود در بازار

برای خرید طبق عوض کن دوچرخه باید نکات بسیارزیادی را درنظرداشته باشید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. برای راحتترکردن کار شما در ادامه بهترین طبق عوض کن دوچرخه را به شما معرفی کنیم.

طبق عوض کن شیمانو

شیمانو یکی از بهترین برندهایی است که در زمینه تولید قطعات دوچرخه فعالیت می کند. طبق عوض کن دوچرخه این برند در دو مدل سیم از بالا و سیم از پایین عرضه می شود که شما می بایست بسته به نوع دوچرخه خود هریک از این موارد را خریداری کنید.

این برند مدل های متنوعی از طبق عوض کن را به بازار عرضه می کند که یکی از آنها مدل سیم از پایین TZ500 است. این مدل از طبق عوض کن از جنس آلمینیوم است از این رو نیز شما کیفیت بالایی دارد که می تواند قطعه مناسبی برای دوچرخه شما به شماررود. طبق عوض کن TZ500 برای دوچرخه هایی مناسب است که دنده جلو آنها از نوع سه سرعته است و حداکثر تعداد دنده های به کاررفته در آن نیز 42 عدد می باشد.

انواع طبق عوض کن

اگر از نوع یا استایل دوچرخه، صرف نظر کنیم، یک طبق عوض کن  وظیفه کنترل شانژمان عقب و طبق عوض کن دیگر، کنترل شانژمان جلو را برعهده دارد.

طبق عوض کن‌های دوچرخه جاده

- در بیشتر دوچرخه‌های جاده، طبق عوض کن‌ها با اهرم‌های ترمز یکپارچه شده‌اند.

- این طبق عوض کن‌ها به آسانی در دسترس و دیدگان شما هستند. پس لازم نیست هنگامی که می‌خواهید دنده را تغییر دهید، چشم از جاده بردارید.

طبق عوض کن‌های دوچرخه کوهستان

- در دوچرخه‌های کوهستان، طبق عوض کن‌ها به دو صورت هستند: یک نوع از آنها، طبق عوض کن‌های شستی هستند که دارای دو اهرم برای هر دست می‌باشند. در واقع یک اهرم، هدایت زنجیر را به سمت بالا و دیگری را به سمت پایین بر عهده دارد. با استفاده از این طبق عوض کن‌ها می‌توانید با یک دست اهرم بالایی دنده را سنگین‌تر و با دستی دیگر، اهرم بالایی دنده را سبک‌تر کنید.

- نوع دیگر طبق عوض کن‌های دوچرخه کوهستان، طبق عوض کن‌های گریپ می‌باشند. استفاده از این نوع طبق عوض کن‌ها به شما این امکان را می‌دهد که از طریق چرخاندن گریپ دوچرخه به صورت ساعتگرد، قادر به تغییر دنده باشید. در این نوع طبق عوض کن‌ها همانند طبق عوض کن‌های شستی، چرخاندن به یک جهت باعث بالا آمدن زنجیر و چرخاندن در سمت مخالف منجر به پایین رفتن زنجیر می‌شود.

طریقه استفاده از طبق عوض کن و دنده

- طبق عوض کن‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا در حین دوچرخه سواری ، سرعت پدال زدن ثابت را داشته باشید. به این نکته توجه کنید که سرعت رکاب زدن بالاتر بر روی دنده‌ی سبک بسیار موثرتر از رکاب زدن آهسته بر روی دنده‌ی سنگین است.

- اگر چه ممکن است به ظاهر، فشار آوردن بر روی پدال با دنده‌ی سنگین، سریعتر به نظر برسد، اما در این صورت انرژی شما کاهش می‌یابد و زانوهایتان ممکن است آسیب ببیند.

- در سرعت رکاب زدن بالا، عضلاتتان قادر به حذف لاکتیک اسید می‌باشند و خستگی شما به تعویق می‌افتد.

- در دوچرخه سواری جاده، سرعت رکاب زدن بهینه تقریبا بین 80 الی 100 چرخش در دقیقه می‌باشد. در دوچرخه سواری کوهستان هم باید این احساس را داشته باشید که پاهایتان می‌چرخد، نه اینکه نیرو را به آرامی وارد می‌شود. در هر صورت تثبیت سرعت در مسیرهای تکنیکال بسیار دشوارتر است.

- هنگامی که سرعت رکاب زدن مناسب را پیدا کردید، طوری دنده‌ها را تغییر دهید تا سرعت برایتان تا زمانی که می‌خواهید سواری را ادامه دهید، حفظ شود.

طبق عوض کن‌های الکترونیک

- نوعی از طبق عوض کن‌ها، الکترونیک هستند که در آنها به جای کابل از سیم استفاده شده است و در هنگام تغییر دنده، باتری نیروی مورد نیاز را فراهم می‌کند.

- در این طبق عوض کن‌ها، به جای فشار آوردن بر روی تنظیم کننده، کافیست بر روی آن همانند موس کلیک کنید. 

- در هنگام کار کردن، این نوع سیستم نیاز به شارژ کردن دارد و در واقع هزینه بر می‌باشد.

- با استفاده از این طبق عوض کن‌ها، حرکت زنجیر دقیق‌تر می‌شود و اشتباهی در جابجایی آن رخ نمی‌دهد. حتی دوچرخه سوار می‌تواند با فشار دادن پدال، از سر بالایی به راحتی بالا برود. 

- استفاده از طبق عوض کن‌های الکترونیک، راه حل بسیار مناسب برای دوچرخه سوارانی است که دست‌های ضعیفی دارند یا دارای محدودیت‌های دیگری هستند که عمل تغییر دنده را برایشان مشکل ساز است. 

سخن پایانی: در این مقاله مطالبی با این عناوین  

- طبق عوض کن دوچرخه چیست؟

- وظیفه طبق عوض کن

- انواع طبق عوض کن‌ها 

- طبق عوض کن الکترونیک

- و نحوه استفاده از طبق عوض کن، را برای شما عزیزان همراه به اشتراک نهادیم تا با افزایش آگاهی نسبت به این قطعه و دیگر قطعات دوچرخه بتوانید بر لذت خود نسبت به این ورزش بیفزایید.       

ادامه مطلبShow less

فهرست

صفحه اصلی

پروفایل

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم