برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

کفش دوچرخه

کفش دوچرخه

دوچرخه سواری یک ورزش جدی پا است و در این ورزش، عضلات چهارگانه، عضلات عقب ران با ایجاد فیبرها برای سازگاری، واکنش نشان می‌دهند. این ورزش مهیج و نشاط آور، باعث افزایش سلول‌های مغزی می‌شود و به حفظ تناسب اندام کمک شایانی می‌کند. برای اینکه از این ورزش انرژی بخش، کمال لذت را ببریم و بتوانیم از تمام فواید آن بهره ببریم باید به وسایل جانبی مورد نیاز این ورزش نیز توجه لازم را داشته باشیم.

کفش دوچرخه سواری یکی از لوازم جانبی این رشته ورزشی است که تاثیر زیادی بر رکاب زدن و کیفیت سواری دوچرخه سوار دارد. این نوع از کفش‌ها متفاوت از کفش‌های پیاده‌روی هستند. امروزه کفش‌های دوچرخه سواری در طرح‌ها و مدل‌های مختلف طراحی و تولید شده‌اند و شامل معمولی تا حرفه‌ای می‌باشند. 

بهترین کفش دوچرخه سواری چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

اگر به تازگی ورزش دوچرخه سواری را آغاز کرده اید، باید بدانید برای دنبال کردن آن نیاز به لوازم دوچرخه دارید. یکی از مهم ترین این لوازم کفش دوچرخه سواری است که روی کیفیت رکاب زدن شما تاثیر بسیارزیادی می گذارد.  برای مثال اگر می خواهید در سطح شهر رکاب بزنید بهتراست به دنبال خرید کفش دوچرخه سواری با پدال باشید که تاثیر خوبی روی عملکرد شما در حین رکاب زدن دارد.

دوچرخه های جدید موجود در بازار دارای پدال های معمولی هستند از این رو نیز برای اینکه از کفش های مخصوص استفاده کنید لازم است تا حتما رکاب دوچرخه را تعویض کنید. دقت داشته باشید امروزه می توانید کفش دوچرخه سواری را در مدل های متنوع و رنگ های متفاوت در بازار ببینید. از این رو نیز می توانید برحسب جنسیت هریک از این کفش ها را انتخاب کرده و خریداری کنید.

هدف افراد از خرید کفش دوچرخه سواری بالابردن راندمان در حین رکاب زدن می باشد. البته که اگر به صورت حرفه ای این ورزش را دنبال می کنید با خرید کفش مخصوص متوجه نتایج مهمی که بدست می آورید، خواهیدشد. درواقع استفاده از کفش دوچرخه سواری به شما کمک می کند تا انرژی کمتری را در حین رکاب زدن هدر دهید.

ما در این مطلب انواع کفش دوچرخه سواری را به شما معرفی کرده و ویژگی های آنان را مرورمی کنیم. از این رو نیز می توانید با خیال راحت برای خریدشان بسته به ویژگی های هر محصول اقدام کنید.

 

کفش‌های دوچرخه سواری شامل چه ویژگی‌هایی می‌باشند:

- کفش‌های دوچرخه سواری خشک و محکم هستند.

- این نوع از کفش‌ها طوری طراحی شده‌اند که نیروی پا را به رکاب منتقل می‌کنند. 

- وزن کفش‌های دوچرخه سواری نسبت به سایر کفش‌ها از وزن بیشتری برخوردار است.

- در برخی از مدل‌های کفش دوچرخه سواری، قسمت زیرین آن طوری طراحی شده است که جایی برای چفت شدن به رکاب دوچرخه دارد. این ویژگی باعث می‌شود که در سرعت بالا پای دوچرخه سوار از رکاب جدا نشود.

- کفش‌های دوچرخه سواری در دو مدل طراحی شده‌اند. یکی از این مدل‌ها برای پدال‌های کوهستان می‌باشند که با استفاده از این نوع کفش‌ها می‌توان مقدار کمی هم پیاده‌روی کرد و نوع دیگر هستند که برای مسابقات حرفه‌ای طراحی شده‌اند. از کفش‌های دوچرخه سواری حرفه‌ای فقط می‌توان برای مسابقات استفاده کرد.

- برای دوچرخه سواری در طبیعت باید این نکته را مدنظر داشته باشید که استفاده از کفش‌های رده‌های پایین‌تر دارای وزن بیشتری می‌باشند زیرا مواد تشکیل دهنده‌ی موجود در آنها بیشتر است. در کف این نوع از کفش‌ها از پلاستیک‌های تزریقی استفاده شده است. جنس کفی  در نوع متوسط کفش‌های دوچرخه سواری، از کربن می‌باشد و در کفش‌های حرفه‌ای از فیبر کربن استفاده شده است.

کفش‌های دوچرخه سواری به چند نوع تقسیم می‌شوند:

- کفش‌های دوچرخه سواری در طرح‌ها و مدل‌های مختلف طراحی و تولید می‌شوند. شما عزیزان باید با توجه به مهارت و نیازی که دارید که می‌توانید کفش مورد نظر خود را انتخاب کنید. کفش‌ جاده، کفش تور، کفش کوهستانی، زمستانی و بهاره از مهمترین نوع کفش‌های د.چرخه سواری هستند.

- طراحی کفش تورینگ به صورتی است که برای تور دوچرخه سواری مناسب است و این امکان را به دوچرخه سوار می‌دهد که بتواند در طبیعت کمی پیاده‌روی نیز داشته باشد. عاملی که این نوع از کفش‌ها را از کفش‌های کوهستانی متفاوت می‌کند، قسمت زیرین آن می‌باشد که دارای دو شیار در کف می‌باشد. 

- اگر جزء آن دسته از عزیزانی هستید که استفاده‌ی روزانه از دوچرخه ثابت دارید و یا به باشگاه ورزشی می‌روید، می‌توانید از مدل indoor، داخلی و بهاره استفاده نمایید. 

- برای دوچرخه سواری در فصول سرد سال، مدل‎‌های زمستانی طراحی و عرضه بازار شده‌اند که از ورود سرما و رطوبت به پای دوچرخه سواری پیشگیری می‌کند. زیرا در صورت خیس شدن پا بر اثر باران و برف، سرما به سایر نقاط بدن انتقال می‌یابد و این عامل باعث کاهش عملکرد دوچرخه سوار می‌شود. 

کفش‌های کوهستان:

رشته کوهستان به چندین قسمت مختلف تقسیم می‌شود که در هر نوع رشته می‌توان از کفش متناسب با آن استفاده نمود. یکی از رایج‌ترین کفش‌ها در این رشته، کفش‌های کراس کانتری است که در قسمت کف آن، عاج‌های بلندی وجود دارد. وجود این عاج‌های بلند باعث می‌شود که اگر در مسیر احتیاج به پیاده‌روی بود، دوچرخه سوار بتواند به راحتی پیاده راه برود. پل‌ها در این نوع از کفش‌ها به صورت مربع و چهار گوش هستند.

از دیگر کفش‌های کاربردی در رشته کوهستان، کفش‌هایی هستند که اصطلاحا به آنها ترکینگ می‌گویند. از این نوع کفش‌ها به راحتی می‌توان در تورهای دوچرخه سواری و مسیرهای طولانی که نیاز به پیاده‌روی بود استفاده نمود. 

نوع دیگر از کفش‌های کوهستان وجود دارد که مناسب رشته دانهیل می‌باشد. کف این نوع از کفش‌ها به دلیل چسبندگی بیشتر با پنجه صاف هستند تا پای دوچرخه سوار نلغزد و از پنجه جدا نشود. این نوع کفش‌ها به دو صورت ساده و لوک خور وجود دارد.

کفش‌های دوچرخه سواری در رشته جاده:

به علت اینکه در این رشته، دوچرخه سوار به طور پیوسته در حال رکاب زدن است و در آن پیاده‌روی وجود ندارد، از کفش‌هایی استفاده می‌شود که کف آنها به طور کامل صاف و سخت است تا انرژی به طور کامل منتقل شود. پل‌های متصل به این نوع از کفش‌ها به دلیل اینکه دوچرخه سوار بدون اتلاف انرژی رکاب بزند، سه گوش و مثلثی هستند. 

کفش دوچرخه سواری چه تفاوتی با کفش دویدن و پیاده‌روی دارد؟

ممکن است این سوال در ذهنتان مطرح شود که کفش دوچرخه سواری و کفش دویدن چه تفاوتی با یکدیگر دارند. 

- یکی از تفاوتی که بین کفش دوچرخه سواری و کفش مخصوص دویدن وجود دارد این است که کفش‌های دویدن طوری طراحی شده‌اند که دارای انعطاف هستند، این نوع از کفش‌ها پهن و سبک‌تر هستند و از ضربات ناگهانی که به پا وارد می‌شود پیشگیری می‌کند.

- در مقابل کفش‌های دویدن که ذکر شد بسیار انعطاف پذیرند، کفش‌های دوچرخه سواری هستند که غیر قابل انعطاف هستند و در ضمن وزن آنها نیز سنگین است.

- اگر  دوچرخه سوار هستید و این رشته‌ی مهیج را به طور جدی دنبال می‌کنید به شما عزیزان توصیه می‌کنیم که از یک کفش مخصوص دوچرخه سواری استفاده کنید زیرا با استفاده از این کفش، پای شما نخواهد لرزید و انرژی که در هنگام رکاب زدن مصرف می‌کنید هدر نخواهد رفت.

در هنگام خرید کفش دوچرخه سواری به چه نکاتی توجه کنیم:

- ما همیشه در هنگام خرید یک کفش معمولی به این نکته توجه می‌کنیم که نرم و منعطف باشد اما در هنگام خرید یک کفش دوچرخه سواری باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که سفت و خشک باشد. توجه کنید که هر چه قدر کفش‌های دوچرخه سواری سفت‌تر باشد در هنگام رکاب زدن انرژی کمتری از شما هدر می‌رود.

- در هنگام خرید توجه کنید که کفش انتخابیتان تقریبا نیم سانت از سایز پای شما کوچکتر باشد. یعنی هیچ فضای خالی در کفش نباید وجود داشته باشد.

- نکته‌ی مهمی که در هنگام خرید یک کفش دوچرخه سواری باید به آن توجه کنید این است که این کفش از چه نوع مواد تشکیل دهنده‌ای تولید شده است. اگر به صورت طولانی مدت و حرفه‌ای این رشته را دنبال می‌کنید حتما از برندهای معتبر استفاده کنید.           

ادامه مطلبShow less

فهرست

صفحه اصلی

پروفایل

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم