برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

لباس دوچرخه

لباس دوچرخه

دوچرخه سواری نیز مانند هر ورزش مهیج دیگری نیازمند لباس مخصوص به خود است. البته برای دوچرخه سواری‌های معمولی که در بین شهر صورت می‌گیرد نیازی به این نیست که از این لباس مخصوص استفاده شود. اما اگر دوچرخه سواری به صورت کاملا حرفه‌ای و خارج از شهر صورت گیرد به لباس مخصوص نیازمند است. این لباس‌ها معمولا دارای نوشته و براق هستند که این علائم برای دیده شدن بهتر دوچرخه سوران عزیز توسط رانندگان می‌باشد.

لباس دوچرخه سواری شامل شلوار یا شلوارک دوچرخه سواری، تیشرت دوچرخه سواری و شورت دوچرخه سواری است. همانطور که می‌دانیم لباس اولین لایه‌هایی هستند که با پوست بدن تماس دارند، بنابراین در انتخاب جنس و کیفیت آنها باید دقت کامل صورت گیرد. لباس‌های دوچرخه سواری در دو نوع تولید می‌شوند: لباس دوچرخه سواری آقایان و لباس دوچرخه سواری بانوان.

مزایای استفاده از لباس دوچرخه سواری

لباس مخصوص دوچرخه سواری با این ورزش بسیارسازگار است از این رو نیز هنگام خم شدن روی دوچرخه به شما احساس راحتی می دهد. پوشیدن لباس های بلندتر از کمر می تواند آزادی شما را در هنگام رکاب زدن بگیرد از این رو نیز به سرعت احساس خستگی خواهیدکرد.  اما آستین های لباس دوچرخه سواری به صورتی است که شما می توانید در نهایت آزادی رکاب بزنید.

لباس هایی که برای این ورزش طراحی می شوند اغلب فیت تن شما طراحی می شوند از این رو نیز احساس راحتی فوق العاده ای را هنگام استفاده از آن خواهیدداشت. دقت کنید این هنگام پوشیدن این لباس به خوبی شکل بدن شما را به خود می گیرد از این رو نیز هیچ مزاحمتی برایتان نخواهدداشت.

درواقع می توان گفت این لباس جزئی از بدن شما تلقی می شود و کشش لازم را دارد. از این رو نیز برای رکاب زدن های طولانی مدت گزینه بسیارخوبی به شمارمی رود.

از دیگر مزایای خرید لباس دوچرخه سواری این است که این لباس به صورت کامل ضدتعریق طراحی شده است. این  درحالی است که وقتی شما با لباس معمولی در یک محیط رکاب می زنید به سرعت احساس تعریق خواهیدکرد. لباس دوچرخه سواری از پنبه خالص تولید می شود از این رو نیز به سرعت عرق را به خود جذب کرده و تبخیر می کند. تبادل هوا در لباس دوچرخه سواری از عرق سوزشدن شما در طولانی مدت جلوگیری می کند.

علت پوشیدن لباس مخصوص دوچرخه سواری:

- هیچ گونه قانونی وجود ندارد که شما را از دوچرخه سواری با لباس‌های چسبان و یا گشاد منع کند، اما زمانی که قصد دوچرخه سواری در کوهستان و در زمان‌های طولانی را دارید، اگر از لباس‌های مناسب دوچرخه سواری استفاده کنید، احساس راحتی بیشتری را خواهید داشت زیرا به هر صورت و به هر روشی که بخواهید می‌توانید حرکت کنید و از این ورزش مهیج کمال لذت را ببرید.

- عامل دیگر استفاده کردن از لباس دوچرخه سواری، حفاظت است. این لباس‌ها دوچرخه سوار را در مقابل خطراتی که در طول مسیر با آن مواجه می‌شود مانند بوته خارها، شاخه درختان و صخره‌ها محافظت می‌کند.

همانطور که گفته شد لباس دوچرخه سواری شامل پیراهن، شلوار یا شلوارک و شورت دوچرخه سواری می‌باشد. در ادامه به معرفی تک به تک این اجزای لباس می‌پردازیم.

پیراهن جرسی دوچرخه سواری:

پیراهن دوچرخه سواری با جنس اسپندکس یا جنس‌هایی مشابه آن باعث می‌شود، دوچرخه سوار در حین راندن و سواری احساس راحتی بیشتری کند. جنس مرغوب این نوع از پیراهن‌ها باعث جذب عرق و خشک شدن سریع آنها می‌شود که این عامل خود باعث بالا بردن بازدهی دوچرخه سوار می‌گردد.

یک پیراهن دوچرخه سواری مناسب باید دارای این ویژگی‌ها باشد:

- یقه‌ی پیراهن‌های دوچرخه سواری باید ایستاده باشد تا ازتماس مستقیم نور آفتاب در فصل تابستان پیشگیری شود.

- داشتن زیپ جلو به دوچرخه سوار این امکان را می‌دهد که در زمان دچار شدن با افزایش دما از آن برای تهویه استفاده نماید.

- عرض شانه در این نوع پیراهن‌ها باید بیشتر باشد تا امکان حرکت راحت بازوها را فراهم کند.

- وجود شکل خاص آستین‌ها در این نوع پیراهن‌ها باعث می‌شود دوچرخه سوار به راحتی به سمت جلو خم شود.

- وجود جیب پشت که باعث دسترسی آسان در حین حرکت می‌شود.

- برای آنکه کمر کاملا پوشیده شود، پشت این پیراهن‌ها بلندتر طراحی شده است.

- وجود نوارهای شبرنگ بر روی این پیراهن‌ها ، باعث دیده شدن بهتر دوچرخه سوار در شب می‌شود.

دوچرخه سوار در فصل زمستان باید به این نکات توجه کند:

- در فصل زمستان از پیراهن‌های آستین بلند به همراه پوشش بیشتر استفاده نماید.

- از لباس‌هایی استفاده شود که نوع پارچه‌ی آن دارای بافتی متراکم و سنگین و همراه با لایه تودوزی برای عایق کردن بیشتر باشد.

شلوارک دوچرخه سواری:

تفاوت شلوارک دوچرخه سواری با شلوارک‌های معمولی:

- این نوع از شلوارک‌ها دارا کشش اضافه شده به جهت حرکت آزادانه هستند.

- دیگر ویژگی این شلوارک‌ها، وجود پد مخصوص برای نشستن بر روی زین به جهت جذب رطوبت و کاهش اصطکاک است. (در صورت امکان، در زمان خرید چندین شلوارک متفاوت را امتحان کنید تا متوجه شوید که کدام مدل پد با بدن شما سازگارتر است)

ویژگی‌ها و مشخصات شلوارک دوچرخه سواری:

- ساختار پنل‌ها: در ابتدا توضیح دهیم که پنل چیست؟ پنل به قسمت‌هایی از برش شلوارک دوچرخه سواری گفته می‌شود. در گذشته تعداد پنل‌ها بیشتر از اکنون بود و تعداد آنها به حدود 6 یا 8 می‌رسید. شلوارک‌ها با تعداد پنل‌های بیشتر راحت‌تر بود. اما اکنون با پیشرفت فناوری پارچه، تعداد پنل‌ها کمتر شده و در مقابل همان راحتری قبل را دارد.

- پد روی زین: پد روی زین مهمترین بخش شلوارک دوچرخه سواری است، زیرا وجود یک پد نرمی چرم لطیف که از الیاف مصنوعی تهیه شده است، باعث دفع رطوبت، کاهش اصطکاک می‌گردد و همچنین از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. این پد در واقع به عنوان یک ضربه گیر عمل می‌کند. پدهای روی زین دارای ضخامت، اشکال و جنس‌های متنوعی است که در بازار عرضه می‌شود.

 در هنگام انتخاب یک زین مناسب، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

- برای یک دوچرخه سوری طولانی مدت از پدی استفاده کنید که با جنس فوم سلول باز چند ضخامتی باشد، زیرا این نوع از پد بهترین و راحترین نوع پد می‌باشد.

- برای دوچرخه سواری تفریحی و یا کوهستانی، نوع ژله‌ای و یا فوم سلول باز مناسب است. اما تنها ایراد این نوع این است که قابلیت تنفس کمتری دارد و به همین دلیل برای دوچرخه سواری طولانی مدت به خصوص در فصول گرم سال مناسب نیستند.

- پدهای فوم سلول بسته نیز به نسبت قیمت پایینشان، کارایی نسبتا خوبی دارند.

لنگه‌‌ها: لبه گریپر باید پاچه‌های بلندتری داشته باشد تا از بالا رفتن شلوار و سایش جلوگیری شود.

فرم کمر: اکثر شلوارک‌های دوچرخه سواری دارای کمر کشی و استرچ هستند. این نوع از کمرها قابلیت تنظیم کردن را ندارند. اما نوع برش شلوار یوگا، آزادتر و راحتر است.

سایز شلوارک دوچرخه سواری:

شلوارک‌های دوچرخه سواری کوهستان: این نوع از شلوارک‌ها که به آنها بگیز نیز گفته می‌شود، علاوه بر داشتن ویژگی‌های شلوارک جاده‌ای دارای یک لایه بیرونی آزاد نیز می‌باشد. کمر این نوع از شلوارک‌ها چسبی و یا دکمه‌ای است. دارای جیب هستند و برش لایه‌ی بیرونی آن به گونه‌ای است که امکان کامل چرخش و انعطاف پذیری پا را فراهم می‌کند.

شلوارک‌های بنددار: این مدل یکی از راحترین نوع شلوارک‌های دوچرخه سواری است. این شلوارک‌ها فاقد کمر کشی می‌باشند. هنگامی که این شلوارک با یک پیراهن جرسی پوشیده شود، مانند سایر شلوارک‌ها به نظر می‌رسد.

دامن دوچرخه سواری: برخی از برندها برای بانوان دامن‌های دوچرخه سواری طراحی و تولید کرده‌اند که شلوارک اسپندکس روی دامن دارد. از این نوع دامن‌ها می توان برای دوچرخه سواری جاده‌ای، کوهستانی و شهری استفاده نمود.

سخن پایانی:

  با آشنا شدن  و شناخت بیشتر با ویژگی‌های لباس دوچرخه سواری، حتما نوع مناسب آن را که با آناتومی بدن شما سازگارتر است را انتخاب نموده تا بتوانید از این ورزش مهیچ کمال لذت را ببرید.        

 

 

 

ادامه مطلبShow less

فهرست

صفحه اصلی

پروفایل

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم