برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
جستجو در وبلاگ
دسته‌بندی وبلاگ
آخرین نظرات
بدون نظر

مروری بر تاریخچه دوچرخه از گذشته تاکنون

نوشته شده در تاریخ3 هفته پیش
دوست داشتن

انسانها در طول تاریخ همواره به دنبال روشی برای آسانتر کردن زندگی خود بوده‌اند یکی از مواردی که انسان برای رفاه و راحتی خود به آن توجه ویژه داشته است، بحث حمل و نقل است. دوچرخه یکی از وسایل نقلیه است که تاریخچه‌ای به قدمت صدها سال دارد که در طول دوران دچار تغییر و تحول شده‌است و امروزه به وسیله‌ای مفید و بدون آلودگی برای رفت و آمد تبدیل شده است. در ادامه این مقاله اطلاعات بیشتری درباره تاریخچه دوچرخه در اختیار شما قرار می‌دهیم.

تاریخچه دوچرخه

تاریخچه دوچرخه

دوچرخه یکی از وسایل نقلیه مورد استفاده انسان است که برای اهدافی همچون ورزش، سرگرمی و همچنین رفت و آمد سریعتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. ادعاهای زیادی در مورد مخترع دوچرخه وجود دارد که همین مسئله باعث شده‌است که نتوان کشور و شخص خاصی را به عنوان مخترع دوچرخه به رسمیت شناخت. به عنوان مثال در سدهی 16 میلادی، طرحهایی از لئوناردو داوینچی کشف شد که طرح‌هایی ساده‌ای از دوچرخه در آن وجود داشت. برخی از مورخان نیز مدعی هستند که این طرح توسط جیان باتیستا، یکی از شاگردان لئوناردو داوینچی کشیده شده‌است، اما برخی دیگر از مورخان مدعی هستند که این طرح، به طور کلی جعلی است.

جالب است بدانید که اولین نوع دوچرخه در 2300 سال پیش قبل از میلاد مسیح در کشورهایی همچون چین، مصر و هند دیده‌شده‌است و اثبات این مدعا در تاریخچه دوچرخه روی سنگ نوشته‌ها و دیوار نوشته‌های غارهاست.

در دهه 1860، واژه دوچرخه نخستین بار در فرانسه ابداع شد. واژه دوچرخه از کلمه یونانی به نام KYKLOS گرفته شده‌است، بعدها در زبان لاتین، این کلمه به واژهی BICYCLE تبدیل شد. BICYCLE از ترکیب دو کلمه‌ی BI و CYCLE ایجاد شده‌است که کلمه ی BI به معنی "دو" و CYCLE به معنی "دایره" و یا "طوقه" است.

لازم به ذکر است که در ابتدا دوچرخه به شکل امروزی وجود نداشت، بلکه تلاش صد ساله و افراد مختلف باعث شد که دوچرخه طی سال‌ها دچار تغییر و تحول شود و به وسیله‌ای تبدیل شود که امروزه از آن به عنوان روشی انقلابی برای رفت و آمد یاد می‌شود.

روند تکاملی دوچرخه

اولین فردی که در تاریخ سوار دوچرخه شد، فردی به نام سیوراک بود که در سال 1690 دوچرخهای چوبی ساخت. این دوچرخه گرچه باعث تعجب مردم پاریس شد، اما به دلیل اینکه پدال نداشت و کسی که دوچرخه را میراند مجبور بود دو پای خود را روی زمین به عقب بکشد تا دوچرخه به جلو حرکت کند، مورد استقبال مورد قرار نگرفت.

خیلی زود مخترعین، پدال را به چرخ‌های جلو دوچرخه اضافه کردند، اما باز هم به دلیل اینکه دوچرخه‌های اولیه سنگین بود و اسکلت اصلی دوچرخه از استیل جامد و چرخهای آن از چوب پوشانده از استیل، ساخته شده بود، مورد استقبال قرار نگرفت.

علی رغم اینکه که راندن دوچرخه، آسانتر شده بود، ولی به دلیل سنگینی دوچرخه، کسی فکرش را نمیکرد که روزی به وسیله‌ای برای حمل و نقل تبدیل شود. این بار مهندسان بریتانیایی دست به کار شدند و تغییراتی را روی دوچرخه اعمال کردند.

مسئله‌ای که در هنگام استفاده از پدال در دوچرخه وجود داشت، این بود که در هنگام پدال زدن، ابتدا چرخ عقب شروع به حرکت میکند و سپس چرخ جلو شروع به حرکت می‌کند و حال اگر چرخ جلو، کوچک باشد، دوچرخه مسیر کوتاهی را می‌پیماید ولی اگر چرخ جلویی بزرگ باشد، دوچرخه مسیر طولانی‌تری را طی می‌کند.

به همین دلیل مهندسان بریتانیایی تصمیم گرفتند که چرخ جلو را بزرگتر و چرخ عقبی را کوچکتر طراحی کنند. اما طراحی این نوع دوچرخه نیز مسائلی را در پی داشت. زیرا حفظ تعادل روی دوچرخهای که چرخ های هم اندازه نداشت، کاری دشوار نبود؛ علاوه بر این، بزرگ بودن چرخ جلویی باعث میشد که کسی که دوچرخه را میراند، پای خود را بکشد تا به پدال برسد، همین مسئله باعث از بین رفتن تعادل و در نتیجه افتادن راننده دوچرخه میشد.

با وجود همه‌ی این مسائل، دوچرخه با این سبک طراحی، یعنی چرخ جلویی بزرگ و چرخ عقبی کوچک، در انگلستان مورد استقبال قرار گرفت.

راه‌حلی برای مشکلات

مشکلات ذکر شده، باعث شد که تولید کنندگان آمریکایی دست به کار شود و تغییرات مدنظر خود را روی دوچرخه اعمال کنند، آنها دوچرخه‌ای با چرخ جلویی کوچک تر طراحی کردند. بار دیگر، بریتانیایی‌ها وارد میدان شدند و این بار با کمک گرفتن از تجربیات گذشته، دوچرخهای با طراحی جدید ساختند.

                                                                        تاریخچه دوچرخه

دوچرخه جدید دارای دو چرخ به یک اندازه بود که یک زنجیر دور محور چرخ های آن قرار داده شده بود که با حرکت پدال، زنجیر حرکت می‌کرد و چرخ ها را نیز به حرکت در میآورد.

این تغییرات، دو مزیت کلی به همراه داشت، اول اینکه دوچرخه مسافت بیشتری را طی میکرد و دوم اینکه حفظ تعادل بر روی دوچرخه نیز کار آسانی بود. جالب است بدانید که دوچرخه‌های امروزی در دهه های 1900 متولد شد و راندن آسان‌تر آن موجب افزایش محبوبیت آن در بین زنان و مردان شد.

ویژگی‌ها و کاربرد دوچرخه

در این بخش از تاریخچه دوچرخه به تدریج طراحی دوچرخه و تجهیزات آن، استانداردسازی شد و طراحان دوچرخه به چهار عنصر اساسی در طراحی دوچرخه یعنی سرعت، راحتی، ایمنی و هدایت کردن، توجه ویژه‌ای کردند. پس از مدتی به دلیل ویژگی‌هایی که در طراحی دوچرخه وجود داشت، دوچرخه به یکی از وسایل حمل و نقل عمومی تبدیل شد.

در نهایت این کار موجب تاسیس اولین باشگاه‌های دوچرخه سواری در آمریکا و اروپا داشت که در آن زمان این باشگاه‌ها، تنها جنبه‌ی تفریحی داشتند. در طی سال‌ها، هزینه‌ی ساخت دوچرخه به تدریج کاهش پیدا کرد، که همین مسئله افزایش استفاده از آن را در سراسر جهان در پی داشت.

دهه‌های 1960 تا 1970 را شاید بتوان عصر مدرن دوچرخه سواری در تاریخچه دوچرخه نامید، زیرا آگاهی مردم آمریکای شمالی در مورد مزایا و فواید ورزش و حمل و نقل با دوچرخه افزایش یافت. تا جایی که در سال 1975، بیش از 17 میلیون نفر با دوچرخه‌های سبک و ارزان شروع به دوچرخه سواری کردند.

امروزه دوچرخه علاوه بر حمل و نقل، به وسیلهای برای ورزش حرفه‌ای تبدیل شده است و کشورهایی همچون فرانسه، دانمارک، آلمان، هلند، لهستان، ایتالیا و روسیه در این زمینه، صاحب نام هستند.

لازم به ذکر است که دوچرخه‌های مدرن امروزی، پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر است از موادی همچون تیتانیوم، آلومینیوم و کامپوزیت‌های کربنی ساخته شده‌است که باعث شده که دوچرخه‌ها دارای تنهای محکم و سبک باشند و وزنی کمتر از 10 کیلوگرم داشته باشند.

تاریخچه دوچرخه پیچ و خم های زیادی را از بدو اختراع آن داشته است که سعی کردیم دراین مقاله آنها را به دقت مرورکنیم. در این مطلب سعی کردیم نکات خوبی را درباره این محصول به شما ارائه کنیم. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره پیشینه دوچرخه کسب کنید ، پیشنهاد می کنیم این مقاله را به دقت مطالعه کنید.

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

صفحه اصلی

پروفایل

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم